Czym są palety drewniane?

Palety i wszelkiego rodzaju drewniane opakowania zrewolucjonizowały rynek logistyczny. Paleta stała się bowiem głównym sposobem przewożenia towarów. Palety to drewniane, płaskie konstrukcje, które spełniają głównie funkcję logistyczną. W Europie wszelkie cechy palet zostały ustandaryzowane i oznaczane są symbolem EUR. Europaleta waży około 25 kilogramów i mierzy 1200 mm x 800 mm. Dzięki tej uniwersalności wszystkie europejskie palety dopasowane są do wózków widłowych, co znacznie ułatwia przekaz towarów między państwami Europy. Po za standardową paletą EUR wyróżnia się także paletę oznaczoną symbolem EPAL.

Kancelaria rozwody Warszawa
http://roman-adwokat.pl
Profesjonalne porady prawne w Warszawie.
Kompleksowe usługi z zakresu prawa karnego.

Spełniają one tą samą funkcję, lecz EPAL posiada kilka dodatkowych cech. Kancelaria rozwody Warszawa. Jest to np. klamra kontrolna na środkowym wsporniku (jest ona wymagana dla palet nowych), mogą posiadać gwóźdź certyfikujący (jest to wymóg obowiązkowy dla palet naprawionych). Dodatkowo palety EPAL muszą być suszone komorowo. Wilgotność nowych palet EPAL i EUR  nie może przekraczać 22%. Palety EURO może produkować i naprawiać każda firma, która posiada licencję EPAL.

Aby paleta „weszła” w obieg musi spełniać szereg wymagań. Po za standardowymi cechami takimi jak wymiar czy waga spełnić muszą ściśle określone normy bezpieczeństwa. Zgodność palety z kryteriami określa „Karta oceny palety” i potwierdzona zostaje poprzez nadanie certyfikatu, który wydany jest przez uprawniony do tego celu urząd. Ponadto wśród oceny palet wyróżnia się ich 2 gatunki. Zadbane palety, które nie noszą oznak eksploatacji otrzymują przydział do gatunku 1, natomiast te, które posiadają zabrudzenia i widoczne ślady użytkowania – do gatunku 2.

Historia palet sięga połowy XX wieku. W roku 1950 stworzona została po raz pierwszy na potrzeby szwedzkiego koncernu BT Industries. Od tego czasu wiele się zmieniło, a palety zostały udoskonalone i dopasowane do wszelkich norm, funkcjonujących w krajach europejskich.

Drewniane skrzynie i opakowania dostępne w asortymencie Palet Zalewski świetnie sprawdzą się natomiast przy mniejszych towarach przewożonych na krótkich odległościach. Drewniane deski za to wykorzystać można na wszelaki sposób, od drewnianych konstrukcji po meble czy ogrodzenie. Drewno jest najpopularniejszym surowcem na  świecie i doskonale spełnia on swoją funkcję. Jest trwały, a także ekonomiczny i ekologiczny. Drewno nigdy nie będzie stanowiło odpadu. Te, nie nadające się do użytku przechodzi przez recycling odpadów drewnianych, dzięki czemu możliwe jest jego wtórne wykorzystanie. Wiele osób decyduje się na to samodzielnie i za pomocą palet czy starych desek tworzy świetne i innowacyjne meble np. stoliki czy półki. Odpowiednio zaimpregnowane posłużą przez lata, a stanowić mogą ponadto wyjątkową ozdobę.

Podobne wpisy