Jak wybrać palety?

Mogłoby się wydawać, że wybór palety jest oczywisty. Większości osób wydaje się, że na rynku jest tylko jeden rodzaj palet. Jednak nic bardziej mylnego. Producenci palet oferują nam bardzo szeroki wybór pod różnymi względami. Dlatego przed wyborem konkretnych palet warto zapoznać się z ich różnymi właściwościami, po to aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Pierwsze i najważniejsze pytanie jakie trzeba sobie zadać to: po co nam palety i do czego konkretnie będziemy ich używać.

Praca Holandia
http://praca.sherpaforce.pl/oferty-pracy-w-holandii
Oferty pracy w Holandii.
Praca za granicą w nowym wymiarze.

Kiedy określimy zadanie, do którego będą przeznaczone nasze palety, powinniśmy zastanowić się z jaki materiał będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Obecnie najczęściej spotykanym materiałem na palety jest drewno. Jednak nie oznacza to, że robi się je tylko i wyłącznie z drewna. Na rynku możemy się spotkać również z paletami z: plastiku, kartonu, styropianu, metalu lub sklejki. To na jaki materiał się zdecydujemy będzie miało wpływ na jakość, wymogi higieniczne (jeśli mówimy o paletach do branży przemysłowej), wytrzymałość ale również na cenę.

Jeśli chodzi o nośność określa się ją w trzech kategoriach: palety z ładunkiem, dynamiczne i regałowe. Pierwszy parametr określa ile paleta jest w stanie unieść materiału. Drugi parametr określa wytrzymałość palety, która jest przeznaczona do transportu. Natomiast trzeci parametr określa ile paleta jest w stanie unieść ustawiona na wysokich regałach np. w hurtowni. To jaka jest nośność palety jest czynnikiem najważniejszym i to na niego powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Kolejną ważną cecha palety jest jej rozmiar. I tu znów mamy bardzo duży wybór. Najczęstszym, standardowym rozmiarem jest paleta euro (1200×800) oraz paleta przemysłowa (1200×1000). Jednak nie jesteśmy ograniczeni do wyboru pomiędzy tymi dwoma wymiarami. Istnieją również półpalety (800×600), ćwierćpalety (400×600), palety do transportu w kontenerach (1100×1100) oraz palety przeznaczone na wystawy (400×400 lub 400×300). Jak widać wybór jest bardzo duży, więc można dobrać cos odpowiedniego dla siebie.

Poza powyższymi kryteriami, które dotyczą tego do czego paleta będzie używana, warto również zastanowić się nad jej ekonomicznym i ekologicznym aspektem. Jeśli zdecydujemy się na palety drewniane, to po pierwsze będziemy mogli je łatwo naprawić w razie usterki. Po drugie, kiedy będą już zużyte będziemy mogli oddać je na recykling. Po trzecie palety drewniane są najtańsze.

Natomiast zaletą palet plastikowych jest fakt, że po pierwsze łatwiej się je czyści. Po drugie można stosować je w obiegu zamkniętym. Co to znaczy? Oznacza to, że takie palety wracają do ciebie od klienta i możesz użyć ich ponownie, dzięki czemu oszczędzasz, bo nie musisz inwestować w kolejne palety. Jednak jeśli zdecydujesz się na palety drewniane, również możesz oszczędzić – po prostu przenieś ich koszt na klienta, który zamawiając określony towar, będzie miał w nim wliczoną cenę palety.

No i na koniec zastanów się nad żywotnością palety. Te plastikowe są trwalsze i zazwyczaj dłużej się z nich korzysta, jednak jeśli się zepsują już nie da się ich naprawić. Natomiast drewniane można reperować. Ważne jest też to ile funkcji może pełnić paleta w Twojej branży. Przykładowo, w branży elektronicznej większość przedsiębiorców decyduje się na palety plastikowe, ponieważ można używać ich i do transportu i na sklepie. I ostatnia rada. Zanim zdecydujesz się na zakup palet, sprawdź aktualne przepisy transportowe, by nie kupić palety z materiału, który przykładowo został właśnie zabroniony.

Podobne wpisy