Palety drewniane

Palety są podstawową formą opakowań drewnianych. W Europie mają one określony wymiar, tak aby ułatwić późniejszy transport za pomocą wózków widłowych. Spełniają one szereg funkcji i znacznie ułatwiły transport towarów. Na stronie palety.zalewski.pl zapoznać możemy się z wieloma rodzajami opakowań. Oprócz palet są to bowiem również opakowania drewniane, skrzynie czy deski. Wszystko to wykonane zostało z naturalnego i najbardziej popularnego surowca na  świecie – z drewna. Ten rodzaj materiału jest trwały i może podlegać późniejszym obróbkom. Wszystkim znane są stylowe i niepowtarzalne meble, które stworzone zostały właśnie za pomocą starych palet czy desek.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy
http://www.polrab.pl/
Profesjonalna agencja pracy POLRAB
zatrudniająca pracowników z Ukrainy.

Najbardziej popularnym typem palety w Polsce i całej Europie są palety oznaczone symbolem EUR o wymiarach 1200 mm x 800 mm i wadze około 25 kilogramów. Zostały one ustandaryzowane ze względu na wymianę towarową między wieloma krajami. To znacznie ułatwiło przewóz. Dodatkowym atutem budowy palet jest to, że ich magazynowanie zajmuje bardzo mało miejsca. Są one tak skonstruowane, aby możliwe było ułożenie nawet kilkunastu palet w stosie – jedna na drugiej. Palety oznaczone wspomnianym symbolem europejskim muszą jednak uprzednio spełnić szereg wymagań. Oprócz dokładnego wymiaru muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, a te potwierdzone są certyfikatami wystawionymi przez uprawniony do tego urząd. Zespół cech palety określa „Karta oceny palety”. Dzięki temu do obiegu nie trafiają palety uszkodzone, czy nie spełniające kryteriów technicznych i jakościowych, to z kolei pozwala uniknąć problemów logistycznych. Jest to praktyczny standard oceny palet na rynku. Palety czyste, ładne, które nie posiadają żadnych oznak użytkownia lub są one znikome – kwalifikuje się jako I gatunek. Natomiast palety zabrudzone, z widocznymi śladami eksploatacji to II gatunek. Po za standardową paletą EUR wyróżnia się jeszcze paletę EPAL. Spełniają one tą samą funkcję, posiadają jednakowy wymiar, lecz EPAL posiadają ponadto: klamrę kontrolną na środkowym wsporniku, (wymagane dla palet nowych), mogą posiadać gwóźdź certyfikujący (jest to wymóg obowiązkowy dla palet naprawionych). Dodatkowo palety EPAL muszą być suszone komorowo. Wilgotność natomiast – nowych palet EPAL i EUR – nie może przekraczać 22%. Palety EURO może produkować i naprawiać każda firma, która posiada licencję EPAL.

Ta prosta konstrukcja – jaką jest paleta – funkcjonuje w branży logistycznej od lat. Pierwsza Europaleta została stworzona w 1950 roku przez szwedzki koncern BT Industries. Główną ideą była jej uniwersalność i możliwość dostosowania jej do wszystkich rodzajów wózków widłowych.

Podobne wpisy