Podłoga z desek drewnianych

Podłogi drewniane to ponadczasowa moda. Drewniana podłoga zawsze będzie modna, doskonale komponuje się z każdym stylem i przede wszystkim jest wytrzymała. Ponieważ zapotrzebowanie na deski podłogowe nie maleje, a wręcz przeciwnie, z roku na rok rośnie, producenci prześcigają się w rodzajach, kolorach i wzorach. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór, dlatego warto wiedzieć na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze i dlaczego deski królują nad innymi rozwiązaniami podłogowymi.

Układanie parkietu Warszawa
http://vipparkiet.pl
Dobierzemy dla Ciebie podłogę idealną dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon sprzedaży w Warszawie.

Dlaczego kupujemy deski na podłogę? Przede wszystkim ze względu na bardzo dużą trwałość takiej podłogi, łatwość w utrzymaniu czystości oraz komfort użytkowania (deska zawsze będzie dawać ciepło zarówno to odczuwalne, jak i wizualne w pomieszczeniu). Lakiery do ochrony drewna jakie są obecnie na rynku odznaczają się na tyle wysoka trwałością, że o podłogę drewniana nie trzeba się martwić latami. Natomiast gdy trzeba już ją odświeżyć, jest to zdecydowanie tańsze niż instalacja nowej podłogi, a każda deska po renowacji wygląda jak nowa!

Kolejnym ogromną zaleta desek drewnianych na podłodze jest fakt, że deska pasuje praktycznie do wszystkiego. Można ją łączyć z kaflami, z betonem, z wylewkami z żywicy itd. Doskonale wtopi się w przestrzeń w stylu klasycznym, jaki i tak modnym ostatnio nowoczesnym, minimalistycznym. Osoby, które urządzają dom w stylu minimalistycznym często decydują się na podłogę z desek drewnianych również z tego względu, że drewno na podłodze doskonale przełamuje chłodne pomieszczenia urządzone w odcieniach bieli, czerni i szarości.

Jeśli mówimy o podłodze drewno można zastosować na kilka sposobów: jako parkiet, mozaika, panele oraz w postaci (najbardziej popularnej) deski czyli tzw. dyli. Najczęściej stosowanym drewnem do desek podłogowych jest sosna świerkowa oraz różne gatunki drzew egzotycznych, takich jak np. bambus. Jeśli chodzi o rozmiary takiej deski, to standardowymi wymiarami są: grubość od 9 do 35 milimetrów, szerokość od 15 do 200 milimetrów oraz długość od 200 do 5000 milimetrów.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego drewna na deski podłogowe? Jego twardość i wytrzymałość. W zależności od tego w jakim pomieszczeniu zamierzamy położyć deski, będą one wystawione na różne czynniki i różnie eksploatowane. Inaczej będziemy „używać” podłogi w sypialni, inaczej w salonie, w którym przyjmujemy gości, a jeszcze inaczej w łazience, gdzie jest wilgotno. Tam gdzie podłoga będzie częściej używana trzeba wybierać drewna twardsze. Jeśli chodzi o łazienki, doskonale sprawdzają się gatunki drzew egzotycznych, które są odporne na wysoka wilgotność.

Przed ostatecznym wyborem drewnianej deski warto sprawdzić współczynnik Brinella danego drewna. Określa on średnią twardość drewna. Im drewno jest twardsze, tym współczynnik ten będzie wyższy. Dla przykładu nasza sosna ma współczynnik ten na poziomie – 1,6; brzoza – 2,6; jezion 4,0; a jatoba aż 7,0. Im drzew twardsze, tym bardziej odporne na wgniecenia, zarysowania itp. Współczynnik ten oblicza się na podstawie doświadczenia, które polega na wciskaniu z odpowiednią siłą metalowej kulki w drewno. Im mniejsze wgniecenie po takim zabiegu, tym lepiej, a współczynnik jest wyższy.

Podobne wpisy