Standardy palet drewnianych

Palety stanowią obecnie główny sposób przewożenia towarów. Ustandaryzowane  palety warunkują ich przepływ między państwami Europy. Standardy te są ściśle określane, a zanim palety wejdzie w obieg spełnić musi szereg wymagań.

Dermatolog Warszawa
http://evimed.com.pl/dermatolog/
Zespół najlepszych lekarzy specjalistów.
Zapisz się wizytę do naszego dermatologa.

Paleta obecna jest w branży logistycznej już od 1950 roku i świetnie spełnia swoją funkcję. Dermatolog Warszawa. Idealnie sprawdza się do przewożenia większej ilości towarów na duże odległości. Ponadto można w łatwy sposób je magazynować. Ich budowa pozwala bowiem na ustawianie ich w stosie jedna na drugiej nawet po kilkanaście sztuk. Standardowo paleta wykonana jest z drewna i stanowi płaską konstrukcję o wysokości 150 mm. Europejskie wymogi to miara 1200 mm x 800 mm. Prawidłowo wykonana paleta musi zostać potwierdzona na podstawie „ Karty oceny palety”. Następnie zostaje wydany certyfikat, który stanowi dowód na to, że paleta spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Dobra jakościowo i technicznie paleta, która nie posiada oznak użytkowania otrzymuje przydział do gatunku 1, natomiast te zabrudzone i noszące ślady eksploatacji – do gatunku 2. Europejskie palety  oznaczone zostają symbolem EUR. Po za standardowym wymiarem palety wyróżnia się także palety EUR 2 (1200 mm x 1000 mm), EUR 3 (1000 mm x 1200 mm) i EUR 6 (800 mm x 600 mm).

Aby przewożony na paletach towar został przetransportowany prawidłowo i bezpiecznie warto pomyśleć o mocowaniu odciągów. Popularnym zabezpieczeniem jest także folia termokurczliwa. Palety są wykorzystywane najczęściej przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, hipermarkety, hurtownie, sklepy, a także w budownictwie i wielu innych branżach. Palety zatem znajdują szerokie zastosowanie i znacznie ułatwiły nie tylko transport, lecz także magazynowanie i zabezpieczenie towarów.

Palety stanowią nie tylko idealny nośnik produktów. Szerokie zastosowanie znalazły także w architekturze wnętrz. Dzięki nim i z odrobiną kreatywności można samodzielnie zbudować niepowtarzalne konstrukcje. Poza półkami mogą być to także stoliki czy kanapy. Wystarczy zaimpregnować palety, pomalować i przymocować jedna do drugiej tworząc wyjątkową ozdobę. Jest to nie tylko genialny pomysł, ale także niesamowita oszczędność pieniędzy. Ponadto palety można wykorzystać np. jako podest tarasowy czy stojak na doniczki, do którego należy jedynie przymocować haczyki. Warto również wspomnieć, że drewno jest materiałem niesamowicie ekonomicznym. Poza wspomnianym sposobem wykorzystania starszych palet – wszelkie inne pozostałości zostają poddane recyclingowi odpadów drewnianych.

Drewniane skrzynie i opakowania świetnie sprawdzą się przy mniejszych towarach przewożonych na krótkich odległościach. Drewniane deski za to wykorzystać można w podobny sposób, co palety. Od budowy drewnianych konstrukcji po oryginalne meble czy ogrodzenie.

Podobne wpisy